Det sägs ju att många fler allergiker än vanligt tål den sibiriska katten och nu har jag fått hopp igen! 
Under vintern har jag haft ett antal besökare med allergier och ingen har tålt mina katter. Den allergiska reaktionen kom ganska snabbt, efter ca 10 minuter. Det har verkligen varit tråkigt. jag gav nästan upp. 
Men! Så har jag nu haft två olika familjer med allergi och till min oerhörda glädje har bägge tålt mina katter! Ingen reaktion alls! 
Nu slog det mig: är allergin årstidsbunden?? Någon som märkt skillnad på reaktion beroende på vilken årstid det är?
Bellan
9 april 2011 15:42
Det verkar skumt.... eller också har du bara haft otur med vilka som kommit till dig för att testa. En del allergiker tål ju inte sibiren heller. Skulle vara intressant om det kom fram lite mer forskningsfakta om allergenet i samband med sibiriska katter.
Vi har haft våran sibir i 15 månader nu och sonen har inte visat några som helst tecken på allergi. Han är väldigt allergisk mot katter annars.
Kan det vara skillnad på sibir och sibir också?? Vi har bestämt oss för att skaffa en till, men tankarna finns där - tänk om han inte tål den??
Intressant är det iaf!
Kram på dig!
//Bellan
http://bellan-autism-adhd.blogspot.com
Margita
9 april 2011 22:23
Det verkar som att det lutar åt att det är 50-50. En del allergiker tål inte sibbarna och andra gör det.
Det är absolut så att sibbarna producerar olika mängd allergener och att människan i sin tur reagerar olika på detta. Komplicerat är det och visst vore det underbart om de kunde komma fram till en lösning! :)
Fantastiskt när det fungerar!! :)
Kram tillbaka.
Imorgon verkar vi få en härligt solig vårdag!
Lotta
10 april 2011 10:37
Det bästa är ju att testa sin allergi mot katter under höst/vinter då många även är pollenallergiska. Det är viktigt också att man är helt frisk när man besöker testhem då en del känner av sibbarna när de är förkylda.
http://clarellis-sibbar.bloggplatsen.se
Margita
11 april 2011 21:01
Ja just det. Det är klart att det är bättre att testa under vintern. Har jag faktiskt inte tänkt på ;)
Jenny
10 april 2011 12:13
Låter konstigt, för att för mig är allergier alltid värre under pollensäsongen.
Men samtidigt - är man pollenallergiker tar man ju ofta medicin för det vilket man inte gör på vintern. Kanske folk reagerar värre på vintern för att de inte tar några antihistaminer?
http://jennyelin.bloggplatsen.se
Margita
11 april 2011 21:03
Ja, har ingen aning faktiskt. Den som tålde mina katter har pollenallergi och hade inte börjat med sina mediciner. Han tålde katterna....
petra
11 april 2011 15:03
jag tror det kan vara lite skillnad på sibirier. jag kände av dina sibbar mer än svintos uppfödares. nu känner jag inte av svinto alls, men gjorde det i början, vilket jag tror kan ha att göra med att man "chockas" av att utsättas för katten hela tiden vilket man inte är van vid. men sen kanske inte alla vänjer sig som jag.
sen tror jag vissa allergiker kan vara känsligare vår o sommar i o med pollen. svårt att veta då vilket av det man känner av :P
http://kattensvinto.wordpress.com
Margita
11 april 2011 21:06
Det är nog väldigt individuellt det där med allergin. Skönt att du tål Svinto!! :)